ObecČaňa
static-foto
ObecČAŇA
Verzia pre seniorov

S čím vám môžeme pomôcť?

História obce

Erb obce Čaňa

Pôvodný čaniansky erb, ako veľa erbov na Slovensku , mal v štíte lemeš, radlo a hviezdu. Už v roku 1739 je erb prepracovaný a vystihuje symboliku obcí Abovskej župy, najmä obcí ležiacich v Košickej kotline. Tento erb sa používal s niekoľkými prerušeniami doteraz.

Po niekoľkých konzultáciach medzi obcou a Ministerstvom vnútra - heraldickou komisiou v Bratislave bol súčasný erb schválený a prijatý na riadnom zasadnutí Obecného zastupiteľstva v Čani dňa 20.júna 2008.

Symboly erbu

• V dolnej časti štíta je časť zeme, na ktorej sedí labuť
  • Vľavo od nej vo zvislej polohe je ryba , vpravo rastlina znázorňujúca klas obilia
  • V hornej časti štítu je hviezda

Vysvetlenie jednotlivých znakov

ZEM

predstavuje všeobecný základ , ale aj stálu živiteľku ľudí a ich ochránkyňu. Je znakom poľnohospodárskeho života ako hlavného odvetvia v minulosti , ale zároveň vystihuje aj súčasnosť.

LABUŤ

krásny a majestátny vodný vták , ktorý sa v dolnom Pohornadí hojne vyskytoval v minulosti a ich početnosť v súčasnosti opäť stúpa. Čaniansky chotár na východe a severe sa bezprostredne dotýka rieky Hornád, kde sa labute zdržiavajú.

OBILNÝ KLAS

je samozrejmým znakom tejto časti Košickej kotliny , kde sú úrodné polia s hnedozemou, priaznivé podnebie a vnútrozemské poveternostné vplyvy. Tento znak vyjadruje sebestačnosť ľudí v dorábaní a dopestovaní poľnohospodárskych plodín , ovocia a zeleniny.

RYBA

tento znak vyjadruje hojnosť vodstva v chotári obce a to nielen v rieke Hornád , ale v minulosti aj v miestnych potokoch Sartoš, Myslavka, Svinský potok a močiar Silva. Tieto miesta boli rajom pre ľudí ,ale aj pre všetku zver, vtáctvo, ryby a obojžívelníky.

HVIEZDA

je jedným z najstarších znakov v erboch slovenských obcí a vyjadruje našu príslušnosť k silnej a neotrasiteľnej kresťanskej viere.

dnes, nedeľa 28. 4. 2024
takmer jasno 21 °C 8 °C
pondelok 29. 4. polojasno 23/10 °C
utorok 30. 4. zamračené 20/10 °C
streda 1. 5. polojasno 21/11 °C

Zvozový kalendár 2024

CELKOM:1272744

O obci

Obec Čaňa leží 15 kilometrov juhovýchodne od Košíc. Je to veľmi stará usadlosť ležiaca v južnej časti Košickej kotliny na pravom brehu rieky Hornád. Obec je situovaná v rovinnej oblasti Abova. Má 6000 obyvateľov a rozlohu 1 156 ha. Prvá písomná zmienka o Čani bola zaznamenaná v roku 1 164.

Názov obce pochádza od slovenského mena Čan. Obecný znak vyjadruje príslušnosť ku korune Uhorska a kraj , bohatý na zver a vtáctvo. Archeologickým výskumom boli v obci odkryté náleziská zo staršej doby kamennej a rozsiahle pohrebisko zo staršej doby bronzovej. V 19.storočí poznamenali v dobrom Čaňu dve udalosti: v r. 1860 sa vybudovala železničná trať z Košíc do Miskolca, ktorá prechádza cez obec a v roku 1865 bol spustený veľký parno elektrický mlyn.

about-obec
about-map