ČaňaOficiálne stránky obce

História obce

Erb obce Čaňa

Pôvodný čaniansky erb, ako veľa erbov na Slovensku , mal v štíte lemeš, radlo a hviezdu. Už v roku 1739 je erb prepracovaný a vystihuje symboliku obcí Abovskej župy, najmä obcí ležiacich v Košickej kotline. Tento erb sa používal s niekoľkými prerušeniami doteraz.

Po niekoľkých konzultáciach medzi obcou a Ministerstvom vnútra - heraldickou komisiou v Bratislave bol súčasný erb schválený a prijatý na riadnom zasadnutí Obecného zastupiteľstva v Čani dňa 20.júna 2008.

Symboly erbu:

• V dolnej časti štíta je časť zeme, na ktorej sedí labuť
  • Vľavo od nej vo zvislej polohe je ryba , vpravo rastlina znázorňujúca klas obilia
  • V hornej časti štítu je hviezda

Vysvetlenie jednotlivých znakov:

ZEM

predstavuje všeobecný základ , ale aj stálu živiteľku ľudí a ich ochránkyňu. Je znakom poľnohospodárskeho života ako hlavného odvetvia v minulosti , ale zároveň vystihuje aj súčasnosť.

LABUŤ

krásny a majestátny vodný vták , ktorý sa v dolnom Pohornadí hojne vyskytoval v minulosti a ich početnosť v súčasnosti opäť stúpa. Čaniansky chotár na východe a severe sa bezprostredne dotýka rieky Hornád, kde sa labute zdržiavajú.

OBILNÝ KLAS

je samozrejmým znakom tejto časti Košickej kotliny , kde sú úrodné polia s hnedozemou, priaznivé podnebie a vnútrozemské poveternostné vplyvy. Tento znak vyjadruje sebestačnosť ľudí v dorábaní a dopestovaní poľnohospodárskych plodín , ovocia a zeleniny.

RYBA

tento znak vyjadruje hojnosť vodstva v chotári obce a to nielen v rieke Hornád , ale v minulosti aj v miestnych potokoch Sartoš, Myslavka, Svinský potok a močiar Silva. Tieto miesta boli rajom pre ľudí ,ale aj pre všetku zver, vtáctvo, ryby a obojžívelníky.

HVIEZDA

je jedným z najstarších znakov v erboch slovenských obcí a vyjadruje našu príslušnosť k silnej a neotrasiteľnej kresťanskej viere.

mobilná aplikácia

Dátum a čas